Budynek Ambasady RP w Berlinie

Plot’s area: 4225 m2
Footprint: 2779 m2
Total area: m2
Design: 2012

Zmienna transparencja przestrzeni.

Należy zaznaczyć, że ze względu na specyfikę budynku Ambasady wszystkie otwory okienne są możliwe do zaciemnienia lub uniemożliwienia wglądu za pomocą żaluzji, lub jak w przypadku Sali ekspozycyjnej, rolet „czarnych” i „białych” (zmienna transparencja przestrzeni).

Elewacja frontowa

Komponowana jako westybul wejściowy Ambasady w postaci przestrzeni sali ekspozycyjnej oraz uzupełniona przez kurtynę Konsulatu. Nad nimi gzyms, pełniący funkcję okazjonalnego dwupoziomowego tarasu.

Sala ekspozycyjna

Sala czasu – inspiracją do kształtowania ram przestrzennych sali stała się otwarta księga historii polski. Na jej kamiennych stronach wypiaskowano frazy z różnych dziedzin wiedzy. Sposób w jaki usytuowane są owe karty (opcjonalnie podświetlone w nocy w barwach narodowych) sprawia, że wgląd w głąb dziedzińca jest ograniczony a do Sali otwiera się wachlarzowo pokazując swoją przestań przechodniom i przejeżdżającym. Obustronna (strona ulicy i strona dziedzińca reprezentacyjnego) możliwość zasłonięcia rolet („czarnych” lub „białych”) daje możliwość „ukrycia” ekspozycji. Jej wnętrze jest oknem Ambasady, otwartym dla przechodniów, aczkolwiek strzeżonym przez specjalną konstrukcję i szklenie w klasie odpornej na eksplozję. Nazwę Sala otrzymała nie tylko ze względu na zapisy świadczące o ciągłym jego upływie lecz również ze względu na to, iż jej karty stanowią zegar słoneczny.

 

Dziedziniec reprezentacyjny

Chroniony westybulem wejściowym i pozostałą kubaturą budynku tworzy odizolowaną akustycznie i w miarę potrzeb wizualnie przestrzeń wewnętrzną, która „wciągana” jest zarówno do sali ekspozycyjnej jak i transparentnego foyer Sali reprezentacyjnej. Wnętrze (dziedzińca) buduje ściana „ogrodu kaskadowego” i dwa polskie rodzime drzewa – długowieczne buki o długo utrzymujących się liściach i srebrnej korze. Wielopiętrową pergolę porastają: rodziny bluszczy, winobluszczy trójklapowych i pięciolistkowych oraz wiciokrzewów. Tym sposobem surowa forma westybulu wejściowego i kompozycja zieleni z dorodnymi drzewami stały się elementem widokowym dla większości pomieszczeń Ambasady

 

Sala reprezentacyjna

Już z dziedzińca dostrzegamy dominującą formę sali reprezentacyjnej zbudowaną na planie elipsy. Po wejściu do przestronnego foyer otwierają się widoki na obejście główne Sali reprezentacyjnej, które prowadzi do jej wnętrza. Zarówno z foyer jak i z obejścia otwierają się widoki na dwa kameralne atria – fontanny, w których gra światła i wody potęguje przestrzenność kompozycji.

 

 

  1. Oryginalność i innowacyjność idei projektowej stanowi kompilacja następujących elementów:
  • Przestrzeń, jej symbolika i elastyczność kształtowania.
  • Otwarty plan przestrzeni biurowych z modułowym układem ścian 135 cm (bez podpór w traktach biurowych).
  • Minimalizacja okien biurowych przy zachowaniu możliwości otwarcia / uchylenia okna (z zachowaniem obowiązujących przepisów).
  • Zastosowanie TABS (Thermally Active Building Systems) – aktywnego rdzenia termicznego budynku w połączeniu z systemem rozproszonym wentylacji wyposażonym w czujniki CO2.
  • Centralny system zarządzania i sterowania bezpieczeństwem zapewnia eliminację fałszywych alarmów.
  • Zapewnienie szczelności i izolacyjności przegród odpowiadające lub lepsze niż przygotowywana regulacja unijna /2016/.
  • Prostota dostępu do urządzeń i źródeł światła poprzez ich lokalizację (z pomostów technicznych lub z poziomu posadzki).
  • Kompozycja zieleni z wykorzystaniem rodzimych polskich gatunków.

 

  1. Estetyka

Estetyka zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych przestrzeni utrzymana w jednolitej kolorystyce polskiego piaskowca Żerkowice, obecnego na fasadach m.in. Bramy Brandenburskiej czy hotelu Adlon. Piaskowiec stosowany na zewnątrz uzupełnia beton pokryty szpachlą transparentną barwioną na kolor piaskowca. Zarówno elementy piaskowca jak i beton w ważnych miejscach są pokryte wypiaskowanymi inskrypcjami. Np. na fasadzie dziedzińca umieszczono 10 płyt zasłaniających 3 kondygnacje Ambasady co symbolizuje 10 krain historycznych Polski z wszystkimi ich miastami i gminami. Natomiast w sali ekspozycyjnej inskrypcje z różnych dziedzin wiedzy. Detal klipsa ślusarki aluminiowej specjalnie przygotowany dla tego projektu to godło Polski. Delikatną inkrustację barwami narodowymi na elewacji (biało-czerwona wstążka) uzupełnia wieczorna iluminacja, która zmienia fasadę sali ekspozycyjnej w biało-czerwoną flagę narodową (jako opcja).

 

  1. Wizerunek Państwa realizowany przez:
  • Salę czasu – wielofunkcyjną salę ekspozycyjną stanowiącą „okno” Ambasady widoczne z poziomu ulicy. Zmienna w swojej transparencji przestrzeń sali – regulacja wglądów przez rolety („białe i czarne”) umożliwia pokazanie dziedzińca reprezentacyjnego lub jego izolację albo całkowite „odcięcie” wglądu w przestrzenie Ambasady od ulicy Unter den Linden.
  • Dziedziniec reprezentacyjny z ogrodem. Wnętrze (dziedzińca) buduje ściana „ogrodu kaskadowego” i dwa polskie rodzime drzewa – długowieczne buki (’ Pendula’ i ‘Atropunicea’) o długo utrzymujących się liściach i srebrnej korze. Wielopiętrową pergolę porastają: rodziny bluszczy (‘Woerner’), winobluszczy trójklapowych i pięciolistkowych (‘Veitchii’, ‘Murorum’, Parthenocissus Redwall’) oraz wiciokrzewów (‘Serotina’, ‘Inga’). Dobór roślin kaskadowego ogrodu, który porasta również ścianę dziedzińca wewnętrznego (współtworzonego również przez budynki Bundestagu) skomponowany został inspiracją czterech pór roku z wykorzystaniem rodzimych, chronionych gatunków.
  • Przestrzeń foyer i salę główną.
  • Zespół pomieszczeń Ambasadora (z dwupoziomową – owalną biblioteką).
Więcej +